Zimowe walory ogrodu

Zima to dość długi czas w ciągu roku, więc aby cieszyć się ogrodem przez cały rok,  powinniśmy dobierać takie gatunki, które będą ozdobą w krótkie i zimne dni.

Warto zacząc od wyboru miejsca, które będzie najlepiej widoczne z wnętrza domu. Takie kompozycje, czy rabaty dobrze posadzić na tle iglastych roślin, czy całych zimozielonych żywopłotów. Jednak do stworzenia samej kompozycji zachęcam wybierać rośliny, które tracą liście, a ich ażurowa korona po oszronieniu staje się niezwykle atrakcyjna. Brzoza 'Youngii' oraz wierzba iwa o przewieszających pędach będą przykuwały naszą uwagę.

Z gatunków, które pozostają bezlistne dobrze jest wybrać takie o ozdobnej korze. Doskonale tu sprawdza się dereń biały w odmianie 'Sibirica', który uwodzi swoją czerwienią oraz biała jak śnieg brzoza pożyteczna 'Dorenbos'.

Doskonałym dopełnieniem takich rabat są trawy ozdobne oraz wiele bylin zimozielonych, jak bergenie i żurawki, których kontury w mroźne dni ozdobione są świecącymi kryształkami lodu.

Ozdobą są także owocostany przekwitłych bylin: żeleżniaka, rozchodnika okazałego i jeżówki purpurowej oraz krzewy o ozdobnych owocach - ogniki i irgi.

Swoją urodą zaskakują także takie rośliny, których pełnia kwitnienia przypada własnie w okresie zimy - oczar pośredni, ciemiernik biały oraz wawrzynek wilczełyko. 

Pamiętajmy zatem o tych roślinach, które ożywią nasze ogrody zimą. 


Joanna Lityńska