PRZEPIS NA OGRÓD

"Podczas  budowy domu twardo trzymamy się konkretów, ale myśląc o ogrodzie puszczamy wodze fantazji, wyobrażając sobie, że urealnienie tych wizji to drobiazg. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Dom musimy budować zgodnie z projektem, a urządzić możemy z fantazją. Ogród możemy planować z fantazją, ale i tak wszystko rozbija się o konkrety."

Ostanio przeglądając magazyny ogrodnicze spotkałam się z bardzo trafnym w/w stwierdzeniem, które powiela się przy każdej budowie domu, czy potrzebie zmian w istniejącym ogrodzie. O ogrodzie warto pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, aby kiedy już wprowadzicie się do wymarzonego domu, ogród nie straszył pustką. A także, aby uniknąć biegania z donicami po działce w wyborze najlepszego miejsca. Potrzebny jest plan, za którym należy zgodnie i sukcesywnie podążać. Jedank przy myśleniu o ogrodzie, pojawia się szereg pytań - gdzie, co i jak, z jakiego materiału, czy te rośliny sprawdzą się w moim ogrodzie?

Jak nie wpaść w pułapkę? Na wstępie musimy skonfrontować nasze marzenia z rzeczywistością. Nie trzeba z nich rezygnować, jednak aby stworzyć ogród "z magazynu", należy przeanalizować możliwości naszej działki: wielkość, ukształtowanie terenu, warunki glebowe, dostępność wody. Pozwoli nam to na ustalenie potencjału, który kryje się w każdej działce. 

W kwestii wyboru stylu ogrodowego, bardzo ważne są nasze upodobania, jednak całość powinna pasować do wnętrza budynku oraz charakteru okolicy. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie ile czasu możemy poświęcić naszej przestrzeni ogrodowej. Pamiętajmy, że ogród poza podziwianiem wymaga stałej pielęgnacji. Ilość pracy, jaką będzie trzeba wkładać w opiekę nad ogrodem, możemy ustalić już na etapie tworzenia koncepcji. Co do koncepcji - to ważne, aby w ogrodzie były miejsca, w których będzie można miło i w rodzinnej atmosferze spędzać czas. Miejsce do grilowania, kąciki zabaw dla dzieci, oczka wodne itp., a jeśli lubicie aktywny wypoczynek to na pewno sprawdzi się duży trawnik do gry w piłkę, a może element zewnętrznej siłowni.

"Funkcjonalność przede wszystkim" - nie musimy od razu wprowadzać sztywnych reguł, ale nie możemy zapomnieć o takich miejscach jak śmietnik, kompostownik, buda dla psa czy pomieszczenie gospodarcze, które są niezbędne w póżniejszym funkcjonowaniu ogrodu. Pamietając o wszystkich elementach jesteśmy już o krok od ideału. Jednak wszystko "rozbija się" także o kwestie finansowe. Największy koszt dotyczący ogrodu związany jest z jego "wyposażeniem". Rząd wielkości zależy od doboru środków: rodzaju nawierzchni, ilości roślin czy architektury ogrodowej. W związku z dużą ilością wydatków, przy wykańczaniu domu, nie zawsze możemy sobie pozwolić na całościowe założenie ogrodu, jednak jeśli będziemy sukcesywnie i w miarę naszych możliwości postępować zgodnie z planem, staniemy się posiadaczami wymarzonego kawałka ziemi.

Po przeanalizowaniu wszystkich elementów, opierając się o fachową wiedzę, można przystąpić do sporządzenia szczegółowego planu, jakim jest projekt ogrodu. To w nim znajdziecie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was wcześniej pytania. Dobry ogród, to taki, który jest "skrojony na miarę".

Teraz postępuj zgodnie z planem! Powodzenia! Trzymam kciuki, aby Wasz ogród co roku "rozkwitał na nowo"!


Joanna Lityńska