Ogród naturalny

Ogród naturalny, to nie tylko wybrany styl - to sposób na życie, pozytywna energia oraz pewna wrażliwość w dostrzeganiu tego co wokół nas.

Główne cechy to wykorzystanie istniejących warunków, oszczędzanie zasobów naturalnych oraz otwartość na "nieproszonych gości". Jest on miejscem, które z pozoru wygląda na zaniedbane i zapomniane przez ogrodnika. Wszystko po to, aby zaprosić "naturę" do ogrodu. Charakteryzuje go duża różnorodność roślin, kolorów i zapachów. Wprowadzamy rodzime gatunki, czyli takie, które naturalnie występują w naszym środowisku lub ich ogrodnicze odmiany. Sprawia to, że doskonale się tu czują. W zależności, czy posiadamy słoneczny ogród czy taki z przewagą cienia, możemy stworzyć, coś na wzór letniej łąki lub leśnego zakątka. 

Dużą część nasadzeń zajmują byliny, kwiaty jednoroczne, a nawet popularne chwasty, jak rumian, mak, chaber. Rośliny kwitnące stanowią pożywienie dla wielu owadów, a w szczególności przyciągają zapylacze. Różnorodność zapewnia bogactwo traw, które wprowadzają wiele uroku i nadają lekkości całej kompozycji.

img-0544.jpg

Wykorzystujemy naturalne materiały - drewno, kamień, stare cegły, pocięte rury kamionkowe. Z nich możemy zbudować "suche murki" - takie bez zaprawy - doskonałe schronienie dla małych płazów. Cegły i drewno zostawiamy dla owadów, a z kamieni tworzymy ścieżki poprzeplatane macierzanką lub żagwinem.

img-0543.jpg

Smutną informacją, dla niektórych, może być rezygnacja z idealnego trawnika, który wbrew pozorom jest niezwykle pracochłonny, a utrzymanie jest dość kosztowne. Zastępujemy go mieszanką traw i roślin dwuliściennych - np. koniczyny. Taki trawnik jest bardzo ekologiczny i posiada wiele zalet.  Jest zielony przez cały rok, nie wymaga nawożenia oraz ma małe zapotrzebowanie na wodę. Jego skład gatunkowy zapewnia dużą zdolność do regeneracji, więc szybko uzupełnia ewentualne ubytki. 

W takim ogrodzie nie może zabraknąć małego sadu, warzywnika czy rabaty ziołowej. Wtedy ogród zapewnia nam wszystko, co potrzebujemy do wiosennej sałatki czy letniej zupy warzywnej. Plewimy chwasty, siejemy nasiona, zbieramy owoce z drzew i krzewów, podziwiamy jego bogactwo i obfitość. Czyż nie ma nic bardziej beztroskiego jak smak czerwonych poziomek, zerwanych prosto z krzaczka, czy słodycz zielonego groszku?

img-0542.jpg

Sam ogród nie stanowi dużo problemów w utrzymaniu. Stosujemy nawozy organiczne, komposty, wywary. Nasza praca polega na drobnym korygowaniu wzrostu roślin, zapobieganiu rozwojowi chorób i profilaktyce. Taki ogród niejako uświadamia nas, o tym co powinno być oczywiste, tylko w dobie szybkiego życia o tym zapominamy. Daje nam radość, spełnienie marzeń i łączy pokolenia przy wspólnej pracy. Często dziadkowie jako pierwsi uczyli nas, kiedy siać marchewkę, a kiedy zbierać pierwsze jabłka. To miejsce, gdzie człowiek, może "wrócić do korzeni", wziąć głęboki oddech i zachwycać się tym co daje nam natura.

Ogród naturalny, wyróżnia się niezwykłą dynamiką. Trzeba się go uczyć - uczyć z dnia na dzień. Pozwala nam na ciągłe odkrywanie, obserwacje oraz spotkania z przyrodą.

Dajmy mu dużo swobody i odrobinę naszej uwagi.  To natura nadaje kierunek!

Joanna Lityńska