Ogród inspiruje !

Miałobyć o ogrodach nowoczesnych, ścieżkach, nowych technologiach, ale w moim przypadku inspiracja zaczyna się od własnego ogrodu, więc nie mogę o nim nie wspomieć.

To cudowne miejsce oraz ogromna duma, każdego ogrodnika - mieć możliwość założenia i pielęgnacji własnego ogrodu. Karl Foerster, słynny niemiecki ogrodnik i hodowca roślin, powiedział: "Jeśli ktoś uważa, że jego ogród jest skończony, to na niego nie zasługuje". Mój ogród to ciągłe zmiany, eksperymenty oraz obserwacja. Dosadzamy, przesadzamy, kupujemy nowe rośliny oraz sprawdzamy, które czują się w nim najlepiej. Łączymy w nim doświadczenie, teorię oraz miłość i zapał do prac ogrodniczych.

Uwielbiam nasadzenia bylinowe oraz trawy ozdobne, więc właśnie takie rośliny, królują na moich rabatach. Ich sezonowość, a tym samym zmienność sprawia, że cały czas odkrywamy coś nowego. Nowe kształty, kolory. Każda pora roku zapewnia inny nastrój.

Zimą słomiany kolor zaschniętych traw, ożywia każdy zakątek ogrodu. Widać je już z daleka, na tle zimozielonych jałowców oraz w sąsiedztwie bukszpanów. Przeróżne kształty zamarzniętych hortensji i krwawników uzupełniają kompozycję. Długie zimowe miesiące to również pełnia kwitnienia dla wielu roślin - leszczyna, oczar, ciemierniki. Im bliżej wiosny - pojawiają się białe kobierce śnieżyc i przebiśniegów.

Cudo ..., a to dopiero wiosna i lato odkryją przed nami zachwycające widoki!

A jak wyglądają Wasze "zimowe" ogrody?


Joanna Lityńska