Ogród śródziemnomorski

Nowy rok, nowe możliwości, nowe postanowienia ...

Ja postanowiłam skrupulatnie planować i tym samym chciałam zapowiedzieć cykl postów na moim ogrodniczym blogu. Przygotowałam materiał, który będzie dzielił się na cztery kategorie, a w każdej z nich znajdziecie 12 postów tematycznych.

Biorąc pod uwagę fakt, że mamy środek zimy, a nasze ogrody są w tzw. "uśpieniu", przesyłam Wam trochę słońca. Pierwszy temat to ogród śródziemnomorski, czyli jeden z moich ulubionych stylów ogrodowych, który przywodzi wspomnienia z wakacyjnych podróży. Brzmi tajemniczo, ale to dobrze znany nam zapach ziół, hibiskus, bugenwilla oraz promienie letniego słońca.

Taki ogród można z powodzeniem założyć w słonecznej części ogrodu, na tarasie lub balkonie. Przy większych założenich sadzimy sosny, jałowce, cyprysiki oraz formowane bukszpany. Ważnym elementem jest przygotowanie podłoża, które powinno być przepuszczalne. Najlepiej sprawdzą sie rabaty żwirowe (o których bardziej szczegółowo będę mówić przy innym typie ogrodu), które zapewnią odpowiedni drenaż. Z roślin kwitnących wybieramy zioła - te zimujące w gruncie jak lawenda, rozmaryn, szałwie, a także jednoroczne: bazylia i majeranek. 

Ogród śródziemnomorski to również murki oporowe, które w górzystych terenach zapewniają układ ogrodów tarasowych. W naszym ogrodzie taki murek wykonany z naturalnego kamienia, bądź betonowy w słonecznym lub lazurowym kolorze, stanie się doskonałym tłem do nasadzeń oraz doda wyjątkowego charakteru. 

Urządzając taras nie możemy zapomniec o wykorzystaniu donic. Polecam gliniane lub ceramiczne. W nich sadzimy zioła, ozdobne agapanty, aukuby, oleandry, oliwki, lantany, a także pelargonie czy surfinie. 

Przy każdym projekcie ogrodu wybiera się odpowiednie materiały, które sprawią, że nasz ogród staje się spójny oraz dobrze się w nim czujemy. Południowe ogrody to głównie wapień, piaskowiec, terakota, klinkier czy żwir. Z nich możemy stworzyć ścieżki lub wykorzystać pojedyńcze elementy do dekoracji. 

Odrobinę wytchnienia w upalne dni zapewni pergola porośnięta winoroślą, a także pięknie kwitnącym wiciokrzewem, wisterią czy milinem. 

Ostatnim niezbędnym elementem jest zakup wygodnych mebli ogrodowych, ciekawa książka oraz dobry humor, które podkreślą wakacyjny charakter ogrodu.

 

Życzę Wam dużo słońca !!!

Joanna Lityńska